پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بازدید معاون دفتر امور بیابان و رئیس گروه طرح ها و پروژه های بین المللی دفتر از پروژه های اجرایی طرح ترسیب کربن در روستاهای هدف شهرستان خاتم و مروست
عناوين خبري
بازدید : 40 21 دی 1400 ساعت 10:17 شماره :92710

بازدید معاون دفتر امور بیابان و رئیس گروه طرح ها و پروژه های بین المللی دفتر از پروژه های اجرایی طرح ترسیب کربن در روستاهای هدف شهرستان خاتم و مروست

بازدید معاون دفتر امور بیابان و  رئیس گروه طرح ها و پروژه های بین المللی دفتر از پروژه های اجرایی طرح ترسیب کربن در روستاهای هدف شهرستان خاتم و مروست

unicode-bidi:embed'>به منظور بررسی عملکرد پروژه ترسیب کربن در شهرستان های خاتم و مروست مورخ 18/10/1400 بازدیدی توسط مهندس دهقان-معاون دفتر امور بیابان ودکتر عبدالحسینی- رئیس گروه طرح ها و پروژه های بین المللی دفتر امور بیابان، از روستاهای هدف طرح انجام شد. در این بازدید  ضمن برگزاری جلسات با مسئولین طرح و صندوق های توسعه از برخی پروژه های اجرایی در طرح ترسیب کربن بازدید به عمل آمد.

 

یکی از پروژه های مورد بازدید سیلبند روستای کرخنگان بود این پروژه با هدف مهار سیلاب‌هاي فصلي و کاهش خسارات آنها و تغذیه سفره‌های زیر زمینی و افزایش آبدهی منابع آب منطقه با 27000 متر مکعب عمليات خاكي در سال 99 و اوايل سال 1400 با اعتبار 3000 ميليون ريال طرح ترسيب احداث شده است.

 

همچنین در ادامه از مزارع گیاهان دارویی (گل گاوزبان، رزماری، زعفران و گل محمدی و انغوزه) اعضای صندوق توسعه روستای کرخنگان و چنارناز بازدید به عمل آمد و  نحوه کشت زعفران، رزماری و گل گاوزبان مورد بررسی قرار گرفت.  با توجه به خشکسالی در ۲ دهه گذشته، کاهش میزان بارندگی، برداشت‌ بی‌رویه و غیراصولی آب و افت سطح آب‌های زیرزمینی، افزایش توسعه کشت گیاهان کم آبخواه از جمله گل محمدي، رزماری و زعفران و آنغوزه از اهداف اصلی طرح ترسیب کربن بوده و تاکنون بیش از 140 هکتار گیاه دارویی در اراضی رها شده روستاهای محدوده طرح ایجاد شده است.   

 

بازدید از روند تولید کمپوست توسط کشاورزان عضو صندوق توسعه روستاها نیز از دیگر موارد بازدیدی بود. تاکنون در مجموع 10 کارگاه تولید کود کمپوست در روستاهای هدف طرح راه اندازی شده و نزدیک به 250 تن کود جهت استفاده در مزارع کشاورزی روستاها تولید شده است.

 

در پایان، بازدید کنندگان با حضور در دفتر توسعه صندوق توسعه روستای ولیعصر کندر در جریان  وضعیت و مسائل، مشکلات و پیشنهادات مسئولین صندوق توسعه قرار گرفتند.

 

embed'>لازم به ذكر است طرح ترسيب كربن از سال 1396 در شهرستان خاتم با مساحت تقريبي  99528 هکتار  و 8 روستا با جمعيت 4800  نفر آغاز و هم اكنون 8 صندوق توسعه با 63 گروه و 714  عضو  با مبلغ پس انداز ماهانه 61150000ريال در اين طرح شكل گرفته است. تاكنون 169 فقره وام به مبلغ 2230 ميليون ريال از محل صندوق هاي توسعه و بانك رسالت به اعضای صندوق­ها پرداخت شده است. تاکنون 9718 نفر ساعت آموزش جهت تشکیل گروه ها و صندوق های توسعه و اجرای اسناد معیشت  برگزار و در راستای اجرای اسناد معیشت223 نفر شغل جديد يا توسعه اي در سطح 8  روستا (ولیعصر کندر، خوانسار، چنارناز، کرخنگان، توتک، برزگر، رحمت آباد، حسن آباد)، ایجاد شده است همچنین تعدادی از مشاغل دیگر نیز تثبیت و حفظ شدند. توسعه و كشت گياهان دارويي و كم آبخواه از جمله كشت 140 هکتار گیاهان دارویی، راه اندازي و يا توسعه واحدهاي نيمه صنعتي پرورش دام سنگین و سبک، راه اندازي 10 كارگاه كوچك و خانگي گليم بافي، توسعه مغازه هاي مختلف و ... از جمله مشاغل ايجاد شده در محدوده طرح ترسيب كربن هستند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :