پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کشت و توسعه آنغوزه تلخ در زمین های کشاورزی رها شده در محدوده طرح ترسيب كربن شهرستان خاتم
عناوين خبري
بازدید : 56 28 آذر 1400 ساعت 8:34 شماره :91912

کشت و توسعه آنغوزه تلخ در زمین های کشاورزی رها شده در محدوده طرح ترسيب كربن شهرستان خاتم

در راستای پيشبرد اهداف پروژه مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی (تعمیم ترسیب کربن) در شهرستان های خاتم و مروست به دليل کمبود منابع آبی منطقه، خشکسالی­های مکرر ، اثرات سوء كشاورزي سنتي و استفاده از گياهان پر آبخواه و در نتيجه افت سفره آب هاي زيرزميني و نيز بهره برداري غير اصولي مراتع، برنامه بهبود الگوی کشت و سوق به کشت های کم آب و مقاوم به خشکی در دستور كار قرار گرفته است.  

 

با توجه به اینکه روستاهای محدوده طرح دارای نیروی جوان آماده به کار بوده و بحث اشتغال­زایی به منظور جلوگیری از مهاجرت به مناطق شهری از اولویت های اصلی است، ایجاد مزارع انغوزه به عنوان گیاهی با نیاز آبی پایین و بهره وری اقتصادی بالا از مناسب ترین انتخاب ها جهت معيشت جانبي پايدار بوده كه در راستاي کاهش فشار به منابع آبی و مراتع  بوده و منافع اقتصادی مطلوبی را عاید بهره برداران می نماید.

در این راستا، در طرح ترسیب کربن با توجه به علاقه­مندی و درخواست­های متقاضیان، پس از بازدید از زمین های معرفی شده، بذر گیاه آنغوزه به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار گرفت و با حمایت و مشاوره های طرح ترسیب کربن، بذر پاشی و کشت گیاه دارویی آنغوزه تلخ با مشارکت بیش از30 نفر از کشاورزان در سطح بالغ بر50 هکتار از اراضی کشاورزی رها شده روستاهای محدوده طرح انجام شد. 

 

لازم به ذکر است  آنغوزه در دو نوع آنغوزه شیرین و تلخ، گیاهی علفی، چند ساله است که از شیره آن در اثر تیغ زدن ریشه یا پایین ساقه می توان استفاده دارویی نمود. شیره آنغوزه در درمان بیماری­های قلبی و عروقی، دفع انگل و عفونت معده، تقویت سیستم گوارش بدن، کاهش فشار خون و ... نقش بسزایی دارد. این گیاه در شهرستان‌های اشکذر، اردکان، یزد، تفت، بهاباد، بافق، خاتم و مهریز رویش دارد و با توجه به شرایط رویشی این گیاه، کشت زراعی این گیاه در شهرستان خاتم و مروست موفق بوده است و تا 5/0 تن در هکتار برداشت شده است که می­توان درامد بالایی برای کشاورزان به دنبال داشته باشد. این گیاه به کشورهایی همچون اروپا، هندوستان، چین و افغانستان صادر می‌شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :