پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - معرفی فرصت های گردشگری روستاهای هدف طرح ترسیب کربن روستاهای کرخنگان شهرستان خاتم
عناوين خبري
بازدید : 80 19 آبان 1400 ساعت 13:32 شماره :90600

معرفی فرصت های گردشگری روستاهای هدف طرح ترسیب کربن روستاهای کرخنگان شهرستان خاتم

1-    غارها

روستای هدف گردشگری کُرخِنگان از روستاهای شهرستان مروست بوده و این روستا به شهرهای هرات، سرچهان و روستاهای برزگر، توتک، چنارناز، و مثلث گردشگری شیراز، کرمان و یزد متصل می­شود.  شهرستان خاتم و مروست و به ویژه روستای کرخنگان را سرزمین غارهای شگفت انگیز می نامند. شهرستان های مذکور با توجه به ویژگی های طبیعی خود وجود بخش هایی از سلسله جبال زاگرس در گستره خود شاهد وجود غارهای طبیعی بسیاری است که مورد توجه کوهنوردان و دوستداران فرهنگ و تمدن ایران باستان است.

از غارهای منطقه کرخنگان می­توان به غار بابازاهد، غار لای­تاریک و دیوبری اشاره کرد. 

غار دیوبری در منطقه دیوبری با فاصله 4 کیلومتر از روستای کرخنگان واقع شده است. این غار دارای یک استودان (استخوان دان) صخره ای است که به صورت اتاقکی ایجاد شده در دل کوه‌های روستای کرخنگان واقع شده است و از چنان جذابیتی برخوردار بوده که انسان با دیدن آن به حیرت و شگفتی می‌افتد. اثر یاد شده در نزد مردم محلی به عنوان غار دیوبری معروف شده است.  استودان مخفف استخوان دان، اتاقکی ایجاد شده در دل کوه است که ایرانیان باستان در زمان قدیم پس از گذاشتن جسد مردگان خود در قبرهای روباز ، استخوان آنها را به این محل حمل و از آن نگهداری می نمودند. اين اولين استودان صخره‌اي است كه دراستان يزد كشف شده و سابقه زندگي در منطقه كرخنگان را حداقل به دوره هخامنشي، يعني حدود 2500 سال پيش مي رساند.از معروفترين استودان­ها مي توان به استودان داريوش و خشايار شاه در نقش رستم فارس اشاره كرد. همچنين در مناطقي همچون شوشتر، بوشهر و كهكيلويه مي توان نمونه هايي از اين استودانها را ديد. تاكنون تعداد هفده استودان در ايران در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 

غار بابا زاهد در فاصله 5 کیلومتری روستا با منطقه ای پوشیده شده با درختان بنه (پسته کوهی) و بادام¬کوهی و با چشمه آب معدنی قابل شرب و گوارا قرار دارد. مسیر دسترسی به این غار تقریبا آسان و کوتاه است و با 20 دقیقه کوهپیمایی، مناظر طبیعی و منحصر به فرد این غار قابل دسترسی است. این غار يكي از معابد مهر پرستي مربوط به دوره اشكانيان است که مطالعات باستان شناسي بر روي آن ادامه دارد

 

 غار لای تاریک در فاصله 9 کیلومتری روستای کرخنگان واقع شده است.  این غار در منطقه دره لای تاریک و چشمه آب لای تاریک وجود دارد و بصورت چاه در چاه و با طناب قابل فرود است. 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :