پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بازدید معاون آبخیزداری،مراتع و بیابان از ایستگاه زوجی پایش و سنجش فرسایش بادی میبد
بازدید : 71 23 فروردين 1400 ساعت 8:18 شماره :84343

بازدید معاون آبخیزداری،مراتع و بیابان از ایستگاه زوجی پایش و سنجش فرسایش بادی میبد

معاون آبخیزداری،مراتع و بیابان و مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور،مدیرکل  محیط زیست استان با همراهی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و معاونین و جمعی از کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  از ایستگاه زوجی پایش و سنجش فرسایش بادی میبد بازدید نمودند.

 

دراین بازدید اهداف و اهمیت احداث ایستگاه زوجی فرسایش بادی توسط معاونت محترم آبخیزداری استان آقای دکتر باقری بیان گردید.

در ادامه آقای دکتر محمد رضا اختصاصی توضیحات مفصلی در خصوص نحوه کارکرد تجهیزات نصب شده در ایستگاه شاهد و نمونه ارائه نمودند.

تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده های جمع آوری طی مدت ۲ ماه گذشته از جمله دیگر مواردی بود که توسط ایشان مطرح گردید.تجهيزات نصب شده در ايستگاه، 6 نوع و شامل پین های فرسایشی، تله هاي رسوبگير RMVAC، تله هاي رسوبگير سيفوني، تله هاي خزشي، تله هاي MBSNE، تله هاي غبار ريزشي MDCO مي باشد.

در راستاي ثبت و تهيه بانك اطلاعات، فرم هاي برداشت و ثبت داده ها طراحي گرديده است كه اين فرمها در دوره­ هاي 15 روزه و همچنين پس از هر رخداد، توسط اپراتور تكميل مي شود.

از ابتداي اسفندماه سال گذشته تا نيمه فروردين ماه جاري 4 دفعه نمونه برداري شده است كه شامل دو رخداد و دو دوره ي مربوطه بوده است.مجموع وزن نمونه ها در ايستگاه شاهد نسبت به تيمار بسيار قابل توجه است. به طور مثال در ايستگاه شاهد مجموع كل نمونه هاي اندازه گيري شده از تله هاي رسوبگير سيفوني چرخان 12235 گرم و در ايستگاه تيمار 157/83 گرم بوده است. پس از تجزيه و تحليل نمونه ها بيشترين جهت حمل ماسه از جنوب غرب تا شمال غرب بوده است و بيشترين ذرات در ارتفاع 15 سانتي متري(67 درصد از رسوبات)  ثبت شده است.

تأثير بادشكن در راستاي كاهش فرسايش بادي از 80 تا 130 برابر بوده است. به دليل اينكه در رخدادهاي رخ داده تعدادي از تله هاي رسوبگير مملو از رسوب بوده است ، لذا با استاندارد سازي احجام رسوبگير هاي مختلف ،  ميزان راندمان آنها در جهت اندازه گيري فرسايش بادي مورد بررسي قرار گرفت، رسوبگير MBSNE نسبت به رسوبگير سيفوني راندمان 73 درصدي داشته است و تله RMVAC  نسبت به سیفونی 17.87 درصد راندمان داشته است كه اين امر بيانگر اين نكته مي باشد كه تله هاي رسوبگير داخلي و ساخته شده توسط جناب آقاي دكتر اختصاصي راندمان بيشتري نسبت به مشابه خارجي آن داشته است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :