پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ضرورت فرهنگ سازی در منابع طبیعی
بازدید : 848 16 دی 1397 ساعت 12:51 شماره :55658

ضرورت فرهنگ سازی در منابع طبیعی

منابع طبیعی یک سرمایه ملی و میراث عمومی برای تمامی نسل ها است. این عرصه در دهه های اخیر با توجه به افزایش جمعیت و به لحاظ دخالت های انسانی دستخوش تغییرات زیادی شده است. تبدیل اراضی مرتعی به کشاورزی، چرا و بهره برداری های بی رویه، گسترش صنایع و معادن و غیره از جمله این دخالت ها است. نتیجه این تغییرات برهم خوردن تعادل اکوسیستم ها و نابودی عرصه های منابع طبیعی است که آثار مخرب ان برای نسل های آینده بسیار مشهودتر خواهد بود. لذا ضروری است تا برای حفاظت، احیاء و بهره برداری مناسب از این عرصه ملی توجه آحاد جامعه به اهمیت حفظ و صیانت از منابع طبیعی سوق داده شود. در این امر می توان از پتانسیل های موجود در بخش های مختلف جامعه اعم از رسانه های سمعی و بصری اعم از رادیو، تلوزیون، روزنامه، مجلات، فضای مجازی، سازمان های مردم نهاد، مساجد، مدارس و ... استفاده نمود.

بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرهنگ حفظ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود. دستیابی به این مهم عزم جدی تمامی دست اندرکاران این حوزه را طلب می نمایید. تمامی افراد جامعه به نوعی وابسته به منابع طبعی هستند لذا جامعه هدف فرهنگ سازی تمامی اقشار مردم می باشد. توجه ویژه به زنان، کودکان و دانش آموزان به علت اثرگذاری بیشتر در این بخش از جایگاه والایی برخوردار است. این مهم تاکنون با بازدیدها و جلسات علمی، آموزشی و ترویجی و جذب همیاران طبیعیت و مروجین منابع طبیعی از سوی ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری کشور دنبال گردیده است.

 

 

اما در ارتباط با ترویج و اطلاع رسانی نقش رسانه به ویژه رسانه ملی بسیار برجسته است توجه بیشتر با تولید محتوا در رابطه با منابع طبیعی در این بخش راه گشا خواهد بود. در بحث اجرا نیز انسجام بین بخشی و بین سازمانی بسیار حائز اهمیت است که این نیز از طریق درک صحیح از ضرورت این اقدام در میان مدیران و کارشناسان مرتبط با مدیریت و حفظ منابع طبیعی در سازمان های مختلف قابل دستیابی است. این مهم با تغییر دیدگاه مدیریتی به دیدگاه حکمرانی مطلوب در بخش منابع طبیعی با دخیل نمودن کلیه ذینفعان در این حوزه در حال تغییر است. نتیجه این امر طی این مدت در اجرای مشارکتی پروژه های منابع طبیعی با حضور کلیه ذینفعان اعم از جامعه محلی و بخش دولتی کاملا مشهود است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :